SX073H045A4OT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SX073H045A4OT
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Die
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GENERAL PURPOSE
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
JESD-30 Code :
S-XUUC-N1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 45V
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Diode Type :
Schottky
Number of Elements :
1
Terminal Position :
UPPER
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
630mV @ 7.5A
Package / Case :
Die
Number of Terminations :
1
Surface Mount :
yes
Operating Temperature (Max) :
175°C
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
NO LEAD
Reverse Current-Max :
50μA
Current - Average Rectified (Io) :
7.5A DC
Application :
GENERAL PURPOSE
Number of Phases :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
SX073H045A4OT
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 630mV @ 7.5A -65°C~175°C 50μA @ 45V 1-Termination Die Surface Mount
SX073H045A4OT Overview
A maximum reverse current of 50μA is allowed when it reaches this value.
SX073H045A4OT Features
A maximum reverse current of 50μA
SX073H045A4OT Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
SX073H045A4OT applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23