SWS-1.81-168
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SWS-1.81-168
Manufacturer
Amgis
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 168UH 1.81A 180MOHM SM
Manufacturer :
Amgis
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.925Lx0.925W 23.50mmx23.50mm
Length :
23.495mm
Current Rating :
1.81A
Package / Case :
Nonstandard
Inductance :
168μH
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Series :
SW
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Width :
23.495mm
Shielding :
Unshielded
Mount :
Surface Mount
Material - Core :
Iron Powder
Current Rating (Amps) :
1.81A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Toroidal
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
DC Resistance (DCR) :
180mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.506 12.85mm
Height :
12.5984mm
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
10kHz
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
SWS-1.81-168
Amgis SWS-1.81-168
SWS-1.81-168 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Amgis, LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD