SWS-0.25-256
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SWS-0.25-256
Manufacturer
Amgis
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 256UH 250MA 2.2OHM SMD
Manufacturer :
Amgis
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.394Lx0.394W 10.00mmx10.00mm
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Series :
SW
Current Rating :
250mA
Shielding :
Unshielded
Inductance :
256μH
Height Seated (Max) :
0.266 6.75mm
Type :
Toroidal
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
Test Frequency :
10kHz
Length :
10.0076mm
Width :
10.0076mm
Height :
6.5024mm
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Material - Core :
Iron Powder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
2.2Ohm
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
250mA
Datasheets
SWS-0.25-256
Amgis SWS-0.25-256
SWS-0.25-256 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Amgis, LLC stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD