SWG050-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SWG050-12
Manufacturer
Sanken Electric Co., Ltd.
Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Manufacturer :
Sanken Electric Co., Ltd.
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
ITE (Commercial)
Published :
Voltage - Output 2 :
Operating Temperature :
-10°C~71°C With Derating
Max Output Current :
4.3A
Max Power Dissipation :
50W
Feature :
DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Output 4 :
Type :
Open Frame
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Output 6 :
Size / Dimension :
4.72Lx1.22W x 3.23 H 120.0mmx31.0mmx82.0mm
Package :
Bulk
Current - Output 1 :
4.3 A
Power (Watts) :
50W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Chassis Mount
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Isolation :
3kV
Series :
SWG050 (50W)
Minimum Load Required :
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Number of Outputs :
1
Height :
82.042mm
Product Status :
Obsolete
Factory Lead Time :
14 Weeks
Features :
Efficiency :
82%
Voltage - Output 3 :
Voltage - Output 1 :
12V
Approval Agency :
cURus
Datasheets
SWG050-12
Sanken Electric Co., Ltd. SWG050-12
SWG050-12 datasheet pdf and AC DC Converters product details from Sanken stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ZENER 20V 1W SJP
    DIODE ZENER 20V 1W SJP
    DIODE ZENER 28V 1W SJP
    DIODE ZENER 28V 1W SJP
    DIODE ZENER 18V 2W SJP