SV01GC152KAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SV01GC152KAR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 2KV X7R RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Length :
6.35mm
Number of Terminations :
2
Published :
Tolerance :
±10%
Feature :
High Voltage
Height Seated (Max) :
0.220 5.59mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
1500pF
Mount :
Through Hole
Width :
5.08mm
Size Code :
Factory Lead Time :
30 Weeks
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm
Series :
SV
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Lead Style :
Straight
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Pitch :
4.318mm
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.170 4.32mm
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Terminal Pitch :
4.32mm
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Datasheets
SV01GC152KAR
KYOCERA AVX SV01GC152KAR
SV 1500pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
SV01GC152KAR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
SV01GC152KAR Features
a size/dimension of 0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm