SV01A103AEA01R00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SV01A103AEA01R00
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
4-SMD, Gull Wing
Datasheet
Download
Description
SENSOR ROTARY 333.3DEG SMD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Lead Free :
Lead Free
Linearity :
±2%
Depth :
14.9mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Military Standard :
Not
Tolerance :
30%
Type :
Potentiometer
Actuator Type :
Hole for Shaft
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
SV01
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
SMD (SMT) Tab
Package / Case :
4-SMD, Gull Wing
Mount :
Surface Mount
Length :
11mm
For Measuring :
Rotary Position
Temperature Coefficient :
500 ppm/°C
Number of Turns :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rotation Angle - Electrical, Mechanical :
0° ~ 333.3°, Continuous
Resistance :
10kOhm
Height :
2.1mm
Resistance Tolerance :
±30%
Output :
Analog Voltage
Termination :
Gull wing
Datasheets
SV01A103AEA01R00
Murata Electronics SV01A103AEA01R00
SV01A103AEA01R00 Overview
As a measure of protection, the linear position measuring sensors are housed in 4-SMD, Gull Wing packages. There is an electronic component packaged in the Tape & Reel (TR). Sensors for linear position measuring can oppose the passage of currents that are 10kOhm.
SV01A103AEA01R00 Features
Operating Temperature: -40°C~85°C
SV01 Series
Mount: Surface Mount
Package / Case: 4-SMD, Gull Wing
Mounting Type: Surface Mount
Resistance Tolerance: ±30%