SUD35N10-26P-E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SUD35N10-26P-E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 35A TO252
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Power Dissipation-Max :
8.3W Ta 83W Tc
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
35A
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
4
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
7V 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Mounting Type :
Surface Mount
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
26m Ω @ 12A, 10V
Element Configuration :
Single
Transistor Application :
SWITCHING
FET Type :
N-Channel
Drain-source On Resistance-Max :
0.026ohm
Weight :
1.437803g
Height :
2.38mm
Length :
6.73mm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
35A Tc
Case Connection :
DRAIN
Width :
6.22mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
JESD-609 Code :
e3
Power Dissipation :
8.3W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
Series :
TrenchFET®
Continuous Drain Current (ID) :
12A
Rise Time :
10ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Turn-Off Delay Time :
15 ns
Avalanche Energy Rating (Eas) :
55 mJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
47nC @ 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
40A
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.4V @ 250μA
Vgs (Max) :
±20V
Number of Terminations :
2
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2000pF @ 12V
Fall Time (Typ) :
10 ns
Radiation Hardening :
No
Turn On Delay Time :
Number of Channels :
1
Transistor Element Material :
SILICON
Datasheets
SUD35N10-26P-E3
Vishay SUD35N10-26P-E3
N-Channel Tape & Reel (TR) 26m Ω @ 12A, 10V ±20V 2000pF @ 12V 47nC @ 10V 100V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
SUD35N10-26P-E3 Overview
Avalanche breakdown occurs when energy is applied to the MOSFET, and the avalanche energy ratings (Eas) are 55 mJ.A device's maximal input capacitance is 2000pF @ 12V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 12A, which represents the maximum continuous current it can conduct.In this device, the drain current is 35A, which is the maximum continuous current the device can conduct.Its turn-off delay time is 15 ns, which is the time to charge the device's input capacitance before drain current conduction begins.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 40A, which is its maximum rated peak drain current.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 10 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.This transistor requires a 100V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (7V 10V).
SUD35N10-26P-E3 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 55 mJ
a continuous drain current (ID) of 12A
the turn-off delay time is 15 ns
based on its rated peak drain current 40A.
a 100V drain to source voltage (Vdss)