STT5PF20V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STT5PF20V
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
SOT-23-6
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 20V 5A SOT23-6
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Operating Temperature :
150°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
80m Ω @ 2.5A, 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
412pF @ 15V
Rise Time :
47ns
Transistor Application :
SWITCHING
Height :
1.3mm
Gate to Source Voltage (Vgs) :
8V
Length :
3.05mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Lead Free :
Lead Free
Vgs (Max) :
±8V
Resistance :
80mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
6
Drain to Source Breakdown Voltage :
20V
Number of Pins :
6
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
450mV @ 250μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Continuous Drain Current (ID) :
2.5A
Series :
STripFET™ II
Package / Case :
SOT-23-6
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
1.75mm
Turn On Delay Time :
11 ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
2.5V 4.5V
FET Type :
P-Channel
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Fall Time (Typ) :
47 ns
Number of Terminations :
Base Part Number :
STT5P
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
4.5nC @ 2.5V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
5A Tc
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Turn-Off Delay Time :
38 ns
Transistor Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max :
1.6W Tc
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
5A
Power Dissipation :
1.6W
Datasheets
STT5PF20V
STMicroelectronics STT5PF20V
P-Channel Tape & Reel (TR) 80m Ω @ 2.5A, 4.5V ±8V 412pF @ 15V 4.5nC @ 2.5V SOT-23-6
STT5PF20V  Description
STT5PF20V  Features
■ TYPICAL RDS(on) = 0.065? (@4.5V)
■ TYPICAL RDS(on) = 0.085? (@2.5V)
 ■ ULTRA LOW THRESHOLD GATE DRIVE (2.5V)