STM8S001J3M3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STM8S001J3M3
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8SO
Stock
174
In Stock :
174
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Microcontrollers
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.95V~5.5V
Has ADC :
yes
Supply Voltage :
3.3V
Data Converter :
A/D 3x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
PWM Channels :
yes
Clock Frequency :
16MHz
Speed :
16MHz
Terminal Pitch :
1.27mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Packaging :
Tube
Terminal Position :
Dual
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Surface Mount :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
8
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
RAM Size :
1K x 8
Width :
3.9mm
Bit Size :
8
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
DMA Channels :
No
Oscillator Type :
Internal
Terminal Form :
Gull wing
Program Memory Size :
8KB 8K x 8
Core Size :
8-Bit
Length :
4.9mm
Series :
STM8
Number of I/O :
5
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Base Part Number :
STM8S001
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Program Memory Type :
Flash
EEPROM Size :
128 x 8
Datasheets
STM8S001J3M3
Introducing Microcontrollers STMicroelectronics STM8S001J3M3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:STM8S001, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, STM8S001J3M3 pinout, STM8S001J3M3 datasheet PDF, STM8S001J3M3 amp .Beyond Microcontrollers STMicroelectronics STM8S001J3M3 ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.