STM32WB55VCQ7
Mfr.Part #
STM32WB55VCQ7
Package / Case
UFBGA-129
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 129UFBGA
Connectivity :
I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Package / Case :
UFBGA-129
Peripherals :
Bluetooth, Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, SmartCard, WDT
Technology :
Si
Subcategory :
Wireless and RF Integrated Circuits
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4
Data Converters :
A/D 19x12b
Product Category :
RF Microcontrollers - MCU
Base Product Number :
STM32WB55
EEPROM Size :
RoHS :
Details
Product Status :
Active
RAM Size :
128K x 8
Number of I/O :
72
Speed :
64MHz
Packaging :
Tray
Tradename :
STM32
Product Type :
RF Microcontrollers - MCU
Core Size :
32-Bit Single-Core
Supplier Device Package :
129-UFBGA (7x7)
Series :
STM32WB
Package :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V