STM32L071VZT6
Mfr.Part #
STM32L071VZT6
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 192KB FLASH 100LQFP
Number of I/O :
84
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V~3.6V
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RAM Size :
20K x 8
Oscillator Type :
Internal
Height Seated (Max) :
1.6mm
DAC Channels :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Program Memory Size :
192KB 192K x 8
Width :
14mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
10 Weeks
Base Part Number :
STM32L071
On Chip Program ROM Width :
8
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Terminations :
100
EEPROM Size :
6K x 8
Packaging :
Tray
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage :
3V
Clock Frequency :
32MHz
Speed :
32MHz
Length :
14mm