STM32L031G6U6TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STM32L031G6U6TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
28-UFQFN
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28UFQFPN
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Microcontrollers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
DMA Channels :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Surface Mount :
yes
Series :
STM32L0
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Core Size :
32-Bit
HTS Code :
Length :
4mm
PWM Channels :
Speed :
32MHz
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage :
3V
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Base Part Number :
STM32L031
Number of Terminations :
28
ECCN Code :
3A991.A.2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
NO LEAD
Clock Frequency :
25MHz
Has ADC :
Oscillator Type :
Internal
Data Converter :
A/D 10x12b
Terminal Pitch :
0.5mm
Bit Size :
32
Number of I/O :
21
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
RAM Size :
8K x 8
Width :
4mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Terminal Position :
QUAD
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Package / Case :
28-UFQFN
Factory Lead Time :
10 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
EEPROM Size :
1K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Datasheets
STM32L031G6U6TR
STMicroelectronics STM32L031G6U6TR
Microcontrollers STMicroelectronics STM32L031G6U6TR Overview
Introducing the STM32L031G6U6TR from STMicroelectronics, a robust microcontroller tailored to meet the sophisticated demands of modern embedded applications. This product is engineered to deliver high performance and reliability with its ARM Cortex-M0+ core at a maximum frequency of 32 MHz, ensuring efficient handling of tasks in a compact 28-UFQFPN package. With a perfect blend of power efficiency and advanced features, the Microcontrollers STMicroelectronics STM32L031G6U6TR stands out as a prime choice for developers looking for scalable solutions in a range of industrial and consumer applications.