STGIPS10K60T-H
Mfr.Part #
STGIPS10K60T-H
Package / Case
25-PowerDIP Module (0.993, 25.23mm)
Description
MOD IGBT SLLIMM 10A 600V 25SDIP
Product Category :
Power Driver Modules
Operating Supply Voltage :
15V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SLLIMM™
Min Operating Temperature :
-40°C
ECCN Code :
EAR99
Width :
22.5mm
Number of Pins :
25
Height :
6mm
Max Supply Voltage :
18V
Turn-Off Delay Time :
430 ns
Package / Case :
Mount :
Through Hole
Length :
44.9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 8 months ago)
Nominal Supply Current :
3.5mA
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Min Supply Voltage :
13.5V
Max Collector Current :
10A
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Number of Drivers :
1
Base Part Number :
STGIPS10
Type :
IGBT
Mounting Type :
Through Hole
Current :
10A
Max Power Dissipation :
33W
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Configuration :
3 Phase
Datasheets
STGIPS10K60T-H
Introducing Power Driver Modules STMicroelectronics STGIPS10K60T-H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:25, Package / Case:25-PowerDIP Module (0.993, 25.23mm), Base Part Number:STGIPS10, Type:IGBT, Mounting Type:Through Hole, STGIPS10K60T-H pinout, STGIPS10K60T-H datasheet PDF, STGIPS10K60T-H amp .Beyond Power Driver Modules STMicroelectronics STGIPS10K60T-H ,we also offer AOZ5517QI, FSB50325A, FSB50550A, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.