STF23NM50N
Mfr.Part #
STF23NM50N
Description
MOSFET N-CH 500V 17A TO220FP
Stock
950
In Stock :
950
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Terminations :
3
Resistance :
190mOhm
Power Dissipation :
30W
Operating Temperature :
150°C TJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Turn On Delay Time :
6.6 ns
Power Dissipation-Max :
30W Tc
Transistor Element Material :
SILICON
Width :
4.6mm
Element Configuration :
Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Case Connection :
Isolated
Rise Time :
19ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
25V
Radiation Hardening :
No
Threshold Voltage :
3V
Vgs (Max) :
±25V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
17A Tc
TO-220-3 Full Pack
Avalanche Energy Rating (Eas) :
254 mJ
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
68A
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
190m Ω @ 8.5A, 10V
Continuous Drain Current (ID) :
17A
Pin Count :
3
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Fall Time (Typ) :
29 ns
Series :
MDmesh™ II
Transistor Application :
SWITCHING
Lead Free :
Lead Free
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
45nC @ 10V
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
10.4mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1330pF @ 50V
Height :
16.4mm