STC08DE150HP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STC08DE150HP
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-247-4
Datasheet
Download
Description
TRANS SW BIPO 1500V 8A TO247-4
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - Special Purpose
Max Operating Temperature :
125°C
DC Current Gain-Min (hFE) :
4.5
Current Rating :
8A
Packaging :
Tube
Collector Current-Max (IC) :
8A
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
3
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
1500V 1.5kV
Mount :
Through Hole
Series :
ESBT®
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
TO-247-4
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN FET AND DIODE
Applications :
Gate Driver
Terminal Position :
Single
Base Part Number :
STC08D
Polarity/Channel Type :
NPN
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Transistor Type :
NPN - Emitter Switched Bipolar
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
4
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
4
Transistor Application :
SWITCHING
Datasheets
STC08DE150HP
STMicroelectronics STC08DE150HP
STC08DE150HP Description
The STC08DE150HP is manufactured in a hybrid structure, using dedicated high voltage Bipolar and low voltage MOSFET technologies, aimed at providing the best performance in ESBT topology. The STC08DE150HP is designed for use in aux flyback SMPS for any three-phase application. The Operating and Storage Temperature Range is between -40 and 150℃. And the transistor STC08DE150HP is in the TO247-4L package with 42W power dissipation.
STC08DE150HP Features
The low equivalent on resistance
Very fast switch, up to 150 kHz
Squared RBSOA, up to 1500 V
Very low Ciss driven by RG= 47Ω