ST40X-18S-CV(80)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ST40X-18S-CV(80)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLUG 18POS SOLDER GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Total Number of Contacts :
18
Lead Free :
Lead Free
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Cable Termination :
Solder
Fastening Type :
Lever Lock
Reference Standard :
UL
Contact Design :
PREASSEM CONN
Rated Current (Signal) :
0.5A
Housing Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
No
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Copper
Number of Rows :
1
Body Breadth :
0.276 inch
Series :
ST
Published :
Length :
20.5mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Max Current Rating :
500mA
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Conductors :
ONE
Empty Shell :
No
Flammability Rating :
UL94 V-0
JESD-609 Code :
e3
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Resistance :
100MOhm
Depth :
25.5mm
Mixed Contacts :
Connector Type :
PLUG
Contact Type :
Non-Gender Specific
Color :
Black
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Min Operating Temperature :
-30°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Cable, Free Hanging
Packaging :
Tray
Number of Positions :
18
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
500μm
Contact Finish Thickness :
8.00μin 0.203μm
Wire Type :
Discrete
Feature :
Shielded
Max Operating Temperature :
80°C
Current Rating :
500mA
DIN Conformance :
Pitch :
0.020 0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
100V
Dielectric Withstanding Voltage :
350VAC V
Gender :
FEMALE
Orientation :
Straight
Radiation Hardening :
REACH SVHC :
No SVHC
MIL Conformance :
Contact Resistance :
60mOhm