ST40-10S-CV(80)
- Mfr.Part #
- ST40-10S-CV(80)
- Manufacturer
- Hirose
- Description
- CONN PLUG 10POS SOLDER 28-30AWG
- Manufacturer :
- Hirose
- Product Category :
- Free Hanging, Panel Mount
- Number of Conductors :
- ONE
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Pitch :
- 0.020 0.50mm
- Color :
- Black
- Wire Gauge :
- 28-30 AWG
- Body Length or Diameter :
- 0.709 inch
- Total Number of Contacts :
- 10
- Radiation Hardening :
- No
- Gender :
- FEMALE
- Cable Termination :
- Solder
- Reference Standard :
- UL
- Voltage - Rated AC :
- 100V
- Filter Feature :
- No
- DIN Conformance :
- Body Breadth :
- 0.276 inch
- Pbfree Code :
- yes
- Contact Material :
- Copper
- Contact Finish Thickness :
- 8.00μin 0.203μm
- Wire Gauge (Max) :
- 30 AWG
- Additional Feature :
- LOW PROFILE, POLARIZED
- Mixed Contacts :
- Empty Shell :
- Orientation :
- Straight
- Mating Information :
- MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Contact Finish :
- Gold
- Series :
- ST
- Contact Type :
- Male Pin
- Max Operating Temperature :
- 80°C
- Polarization Key :
- POLARIZED KEY
- REACH SVHC :
- No SVHC
- Dielectric Withstanding Voltage :
- 350VAC V
- Option :
- GENERAL PURPOSE
- Packaging :
- Tray
- Wire Gauge (Min) :
- 28 AWG
- Min Operating Temperature :
- -30°C
- Published :
- 2004
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Number of Positions :
- 10
- Current Rating :
- 500mA
- Housing Material :
- Thermoplastic
- UL Flammability Code :
- 94V-0
- Wire Type :
- Discrete
- Connector Type :
- PLUG
- Insertion Force-Max :
- 2.9468 N
- Mount :
- Cable, Free Hanging
- Contact Resistance :
- 60mOhm
- Lead Free :
- Lead Free
- JESD-609 Code :
- e3
- Rated Current (Signal) :
- 0.5A
- Lead Pitch :
- 500μm
- Number of Rows :
- 1
- Reliability :
- COMMERCIAL
- Flammability Rating :
- UL94 V-0
- MIL Conformance :
- Insulation Resistance :
- 100MOhm
- IEC Conformance :
- Datasheets
- ST40-10S-CV(80)
.jpg)
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| ST40 | Hirose | 30,521 | DIAC 35-45V 2A DO214 |
| ST40-10S-CV | Hirose | 6,385 | CONN PLUG 10POS SOLDER 28-30AWG |
| ST40-10S-CV(30) | Hirose | 11,782 | CONN PLUG 10POS SOLDER 28-30AWG |
| ST40-10S-CVR(30) | Hirose | 4 | CONN PLUG 10POS SOLDER 28-30AWG |
| ST40-10S-CVR(80) | Hirose | 32,372 | CONN PLUG 10POS SOLDER 28-30AWG |