ST20100C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ST20100C
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220
Stock
450
In Stock :
450
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Factory Lead Time :
20 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2015
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300μA @ 100V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Packaging :
Tube
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750mV @ 10A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Diode Type :
Schottky
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
ST20100C
SMC Diode Solutions ST20100C
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C TO-220-3 Through Hole