ST18B473K500CT
Mfr.Part #
ST18B473K500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.047UF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Failure Rate :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Capacitance :
0.047 µF
Product :
Automotive MLCCs
Thickness (Max) :
0.043" (1.10mm)
Class :
Class 2
Features :
Soft Termination
Termination :
Flexible (Soft)
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Style :
Brand :
Walsin
Series :
ST
Packaging :
Cut Tape
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height - Seated (Max) :
Subcategory :
Capacitors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
RoHS :
Details
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Walsin
Dielectric :
X7R
Datasheets
ST18B473K500CT
Walsin Technology ST18B473K500CT
ST 0.047 μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)