SST89E58RD2-40-C-TQJE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SST89E58RD2-40-C-TQJE
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 40KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
RAM Size :
1K x 8
Published :
Max Supply Voltage :
3.6V
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Number of Programmable I/O :
5
Series :
FlashFlex®
Core Processor :
Min Operating Temperature :
0°C
Packaging :
Tray
EEPROM Size :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of Timers/Counters :
3
Core Architecture :
Base Part Number :
SST89E58RD2
Frequency :
40MHz
Base Product Number :
SST89E58RD2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Core Size :
8-Bit
Max Frequency :
40MHz
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Product Status :
Obsolete
Number of Pins :
44
Program Memory Type :
Flash
Package :
Tray
Memory Type :
EEPROM, FLASH
Package / Case :
44-TQFP
Oscillator Type :
External
Data Bus Width :
8B
Memory Size :
32kB
Min Supply Voltage :
2.7V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I/O :
36
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Speed :
40MHz
Data Converters :
Max Operating Temperature :
70°C