SSM3K15ACT,L3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SSM3K15ACT,L3F
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package / Case
SC-101, SOT-883
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 100MA CST3
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Supplier Device Package :
CST3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100mA Ta
Continuous Drain Current (ID) :
100mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.6Ohm @ 10mA, 4V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Vgs(th) (Max) @ Id :
1.5V @ 100μA
Input Capacitance :
13.5pF
Series :
U-MOSIII
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
13.5pF @ 3V
Operating Temperature :
150°C TJ
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
FET Type :
N-Channel
Rds On Max :
3.6 Ω
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
Package / Case :
SC-101, SOT-883
Power Dissipation-Max :
100mW Ta
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
2.5V 4V
Vgs (Max) :
±20V
Published :
Datasheets
SSM3K15ACT,L3F
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation SSM3K15ACT,L3F
N-Channel Tape & Reel (TR) 3.6Ohm @ 10mA, 4V ±20V 13.5pF @ 3V 30V SC-101, SOT-883
SSM3K15ACT,L3F Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 13.5pF @ 3V.This device has a continuous drain current (ID) of [100mA], which is its maximum continuous current.In order to operate this transistor, a voltage of 30V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (2.5V 4V).
SSM3K15ACT,L3F Features
a continuous drain current (ID) of 100mA
a 30V drain to source voltage (Vdss)