SS220M6R3ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SS220M6R3ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Life (Hours) :
1000 hours
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Straight
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Termination :
Radial
Diameter :
4mm
Height :
7mm
Capacitance :
22µF
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Leakage Current :
0.003mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
SS
Ripple Current :
34mA
Polarization :
Polar
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
34mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
37.4mA @ 1kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Package / Case :
Radial, Can
Lead Pitch :
1.5mm
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14.48Ohm @ 120Hz
Datasheets
SS220M6R3ST
Cornell Dubilier Electronics SS220M6R3ST
SS 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 34mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.5mm Radial, Can