SR0402JR-0710KL
Mfr.Part #
SR0402JR-0710KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 5% 1/16W 0402
Stock
597
In Stock :
597
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
2011
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Working Voltage :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
406.4μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Construction :
Chip
Resistance :
10kOhm