SQPW547RJ
Mfr.Part #
SQPW547RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 47 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Number of Resistors :
1
ECCN Code :
EAR99
Series :
SQ, CGS
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Pbfree Code :
yes
Mount :
Axial, Through Hole
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±5%
Lead Length :
35mm
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
ELV :
Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Resistance :
47Ohm
Voltage - Rated :
350V
Published :
Lead Diameter :
0.8 mm
Power Rating :
5W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
5W
Size / Dimension :
0.394 x 0.354 Rectangularx0.866L 10.00mmx9.00mmx22.00mm
Height :
8.9916mm
Datasheets
SQPW547RJ
TE Connectivity AMP Connectors SQPW547RJ
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 47Ohm, Wirewound,