SQPW510RJ
Mfr.Part #
SQPW510RJ
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 10 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
Temperature Coefficient :
300.0000 ppm/°C
Package :
Bulk
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±5%
Series :
SQ, CGS
Technology :
Wirewound
Termination Style :
Axial
Package / Case :
Width :
10 mm
Power (Watts) :
5W
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
RoHS :
Details
Height :
9 mm
Product Length :
22
Resistance Tolerance :
5
Voltage Rating :
350 V
Product Type :
Wirewound Resistors
Length :
22 mm
Subcategory :
Resistors
Supplier Device Package :
Features :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Product Width :
10
Base Product Number :
SQPW5
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohm
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Maximum Operating Temperature :
+ 250 C
Power Rating :
5.0000 W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.394 x 0.354 Rectangular x 0.866 L (10.00mm x 9.00mm x 22.00mm)
Product Category :
Wirewound Resistors - Through Hole
TE Connectivity
Packaging :
Bulk
Mounting Style :
PCB Mount
Repetitive Peak Reverse Voltage :
600
Failure Rate :
Datasheets
SQPW510RJ
TE Connectivity AMP Connectors SQPW510RJ
10 Ohm, 5W, Wirewound,