SQP500JB-5R6
Mfr.Part #
SQP500JB-5R6
Manufacturer
YAGEO
Description
RES 5.6 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
5W
Lead Diameter :
0.8 mm
Packaging :
Tray
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Series :
SQP
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
350V