SQP500JB-5K6
Mfr.Part #
SQP500JB-5K6
Manufacturer
YAGEO
Description
RES 5.6K OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Published :
Resistance :
5.6kOhm
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
5W
Composition :
Metal Oxide Film
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Series :
SQP
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
SQP500JB-5K6
YAGEO SQP500JB-5K6
5.6kOhm, 5W, Metal Oxide Film,