SQP500JB-11R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQP500JB-11R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 11 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Published :
Packaging :
Tray
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
SQP
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Power Rating :
5W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Rated DC :
350V
Lead Diameter :
0.8 mm
Size Code :
Packing Method :
Bulk
Max Power Dissipation :
5W
Resistance :
11Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Datasheets
SQP500JB-11R
YAGEO SQP500JB-11R
FIXED RESISTOR, 11Ohm, Wirewound,