SQP500JB-0R47
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQP500JB-0R47
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.47 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
SQP
Packing Method :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
20 Weeks
Package / Case :
Axial
Composition :
Wirewound
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Resistance :
470mOhm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Size / Dimension :
0.374 x 0.354 Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm
Published :
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
5W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tray
Lead Diameter :
0.8 mm
Power Rating :
5W
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
300 ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
SQP500JB-0R47
YAGEO SQP500JB-0R47
FIXED RESISTOR, 470mOhm, Wirewound,