SQP40AJB-1K5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQP40AJB-1K5
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.5K OHM 5% 40W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
1.5kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.748 x 0.709 Rectangularx3.543L 19.00mmx18.00mmx90.00mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SQP
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
40W
Composition :
Metal Oxide Film
Package / Case :
Axial
Datasheets
SQP40AJB-1K5
1.5kOhm, 40W, Metal Oxide Film,