SQM300JB-6K8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SQM300JB-6K8
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
RES 6.8K OHM 5% 3W RADIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
3W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.472Lx0.315W 12.00mmx8.00mm
Resistance :
6.8kOhm
Packaging :
Bulk
Series :
SQM
Number of Terminations :
2
Composition :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Feature :
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Datasheets
SQM300JB-6K8
YAGEO SQM300JB-6K8
6.8kOhm, 3W, Ceramic,