SPSX820M04R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPSX820M04R
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 4V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Leakage Current :
0.0328mA
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tan Delta :
0.06
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SPSX
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
4V
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 100kHz
Polarity :
POLARIZED
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Terminal Shape :
J BEND
Life (Hours) :
1000 hours
Termination :
SMD/SMT
Ripple Current :
3A
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
82µF
Width :
4.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Length :
7.3mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
SPSX820M04R
Cornell Dubilier Electronics SPSX820M04R
82μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.083 2.10mm Tape & Reel (TR) 9mOhm SPSX Surface Mount Polymer General Purpose