SPSX391M0ER
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPSX391M0ER
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tan Delta :
0.06
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage - Rated DC :
2.5V
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
HTS Code :
Length :
7.3mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Published :
Termination :
SMD/SMT
Series :
SPSX
Type :
Polymer
Terminal Shape :
J BEND
Leakage Current :
0.0975mA
Ripple Current :
3A
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Width :
4.3mm
Number of Terminations :
2
Polarity :
POLARIZED
Life (Hours) :
1000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 100kHz
Capacitance :
390µF
Datasheets
SPSX391M0ER
Cornell Dubilier Electronics SPSX391M0ER
390μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.083 2.10mm Tape & Reel (TR) 9mOhm SPSX Surface Mount Polymer General Purpose