SPSX391M02R-6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPSX391M02R-6
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 2V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
3.5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Polarity :
POLARIZED
Type :
Polymer
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
7.3mm
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Capacitance :
390µF
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2V
Termination :
SMD/SMT
Ripple Current @ High Frequency :
3.5A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Dielectric Material :
ALUMINUM (DRY/SOLID)
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
SPSX
Voltage - Rated DC :
2V
Width :
4.3mm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Life (Hours) :
1000 hours
Datasheets
SPSX391M02R-6
Cornell Dubilier Electronics SPSX391M02R-6
390μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.083 2.10mm Tape & Reel (TR) 6mOhm SPSX Surface Mount Polymer General Purpose