SPRM12JA10M0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPRM12JA10M0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10M OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
Composition :
Wirewound
Construction :
Tubular
Series :
SPRM
Packing Method :
Ammo Pack
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Resistance :
10MOhm
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
3mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
11 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
SPRM12JA10M0
Through Hole FIXED RESISTOR, 10MOhm, 0.5W 1/2W, Wirewound,