SPM4012T-4R7M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPM4012T-4R7M
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 2A 205 MOHM SMD
Stock
656
In Stock :
656
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
14 Weeks
Inductance Tolerance :
20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Core :
Metal
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Size / Dimension :
0.173Lx0.161W 4.40mmx4.10mm
DC Resistance (DCR) :
196.7mOhm Max
Inductance :
4.7μH
Type :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
1.7A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SPM-LR
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Nonstandard
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Published :
2013
RMS Current (Irms) :
1.7A
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Test Frequency :
100kHz
Current - Saturation :
3.3A
Shielding :
Shielded
Datasheets
SPM4012T-4R7M
TDK Corporation SPM4012T-4R7M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD