SPM10065VT-1R5M-D
Mfr.Part #
SPM10065VT-1R5M-D
Description
FIXED IND 1.5UH 20.2A 3.1MOHM SM
Stock
876
In Stock :
876
Fixed Inductors
Product Height :
6.5mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Type :
Fixed Inductors
Termination :
Standard
Product Category :
Power Inductors - SMD
Diameter :
Termination Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%
Product Length :
10.5mm
Series :
SPM-VT-D
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Product :
Power Inductors
TDK
Features :
Package / Case :
Nonstandard
Application :
Automotive
Packaging :
MouseReel
RMS Current (Irms) :
34.4A
DC Resistance (DCR) :
3.1mOhm
Current Rating (Amps) :
20.2 A
Shielding :
Shielded
RoHS :
Details
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Width :
10 mm
Material - Core :
Metal Composite
Type :
Drum Core, Wirewound
Self Resonant Frequency :
Q @ Freq :
Product Status :
Active
Current - Saturation (Isat) :
25.6A
Core Material :
Metal
Height :
6.5 mm
Brand :
TDK
Length :
10.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.256" (6.50mm)
Qualification :
AEC-Q200
Frequency - Self Resonant :
Product Width :
10mm
Inductance :
1.5 µH
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Inductance Tolerance :
± 20%
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
100 kHz
Size / Dimension :
0.413" L x 0.394" W (10.50mm x 10.00mm)
Saturation Current :
25.6 A
Datasheets
SPM10065VT-1R5M-D
TDK Corporation SPM10065VT-1R5M-D
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD