SPC5632MF2MLQ60
Mfr.Part #
SPC5632MF2MLQ60
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
144-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 768KB FLASH 144LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Program Memory Type :
Flash
Program Memory Size :
768KB 768K x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Converter :
A/D 32x12b
Operating Temperature :
-40°C~150°C TA
Package / Case :
144-LQFP
HTS Code :
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.25V
RAM Size :
48K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Mounting Type :
Surface Mount
Core Processor :
e200z3
Speed :
60MHz