SPC5567MVZ132
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SPC5567MVZ132
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
324-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 324PBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.35V~1.65V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.35V
Terminal Position :
BOTTOM
Width :
23mm
Mounting Type :
Surface Mount
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, SCI, SPI
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Core Processor :
e200z6
Clock Frequency :
132MHz
Core Size :
32-Bit
RAM Size :
80K x 8
Data Converter :
A/D 40x12b
Number of I/O :
238
DMA Channels :
No
Has ADC :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PWM Channels :
yes
Supply Current-Max :
600mA
Package / Case :
324-BBGA
Series :
MPC55xx Qorivva
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Voltage :
1.5V
Published :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.65V
Surface Mount :
yes
Oscillator Type :
External
Screening Level :
AEC-Q100
Number of Terminations :
324
ROM (words) :
Program Memory Type :
Flash
Program Memory Size :
2MB 2M x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
SPC5567
Bit Size :
32
Length :
23mm