SP1008R-272G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SP1008R-272G
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.7UH 485MA 482MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e1
Radiation Hardening :
No
Number of Functions :
1
Shielding :
yes
Saturation Current :
873mA
HTS Code :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Package / Case :
Nonstandard
Mounting Type :
Surface Mount
Max DC Current :
485mA
Height :
2.41mm
DC Resistance (DCR) :
482mOhm Max
Terminal Shape :
J BEND
Depth :
2.66mm
Pbfree Code :
yes
Type :
Wirewound
Test Frequency :
100kHz
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
SP1008R
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Inductance :
2.7μH
Factory Lead Time :
45 Weeks
Current Rating :
492mA
Material - Core :
Ferrite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Datasheets
SP1008R-272G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD