SP1008R-123J
Mfr.Part #
SP1008R-123J
Description
FIXED IND 12UH 246MA 1.87OHM SMD
Inductance :
12μH
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Test Frequency :
100kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2.66mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Resistance (DCR) :
1.87Ohm Max
JESD-609 Code :
e1
Series :
SP1008R
Tolerance :
±5%
Saturation Current :
430mA
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Height :
2.41mm
Max DC Current :
246mA
Current Rating :
253mA
Datasheets
SP1008R-123J
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD