SP1008-271H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SP1008-271H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 270NH 1.07A 99MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Published :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Saturation Current :
2.82A
Inductance :
270nH
Series :
SP1008
Terminal Shape :
J BEND
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±3%
Current Rating :
1.1A
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Pbfree Code :
No
Shielding :
yes
Material - Core :
Ferrite
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
100kHz
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
DC Resistance (DCR) :
99mOhm Max
Max DC Current :
1.07A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
2.41mm
Package / Case :
Nonstandard
Factory Lead Time :
45 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Type :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Depth :
2.66mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
SP1008-271H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD