SN220M100ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SN220M100ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
5.0038mm
Tolerance :
±20%
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
180mA
Polarization :
Bi-Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Capacitance :
22µF
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
13mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.03Ohm @ 120Hz
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Life (Hours) :
1000 hours
Terminal Pitch :
5mm
Series :
SN
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
180mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tan Delta :
0.1
Leakage Current :
0.07mA
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
Through Hole
Height :
20mm
Published :
Polarity :
NON-POLARIZED
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
SN220M100ST
Cornell Dubilier Electronics SN220M100ST
SN 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 180mA 0.512Dia 13.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 5.0038mm Radial, Can