SMS12RE-4TR29
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMS12RE-4TR29
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN HEADER VERT 12POS 5.08MM
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Headers, Male Pins
Series :
SMS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Mounting Flange
Number of Rows :
4
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Row Spacing - Mating :
0.200 (5.08mm)
Contact Length - Mating :
0.280 7.11mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Color :
Black
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish - Mating :
Tin
Mounting Type :
Through Hole
Ingress Protection :
IP40
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Height :
0.520 13.20mm
Termination :
Solder
Contact Length - Post :
0.173 4.40mm
Contact Finish Thickness - Post :
118.1μin 3.00μm
Fastening Type :
Locking Ramp
Pitch - Mating :
0.200 5.08mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shrouding :
Unshrouded
Style :
Board to Cable/Wire
Overall Contact Length :
0.972 24.70mm
Number of Positions :
12
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Contact Finish Thickness - Mating :
118.1μin 3.00μm
Contact Type :
Male Pin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insulation Material :
Polyester, Glass Filled
Connector Type :
Header
Datasheets
SMS12RE-4TR29
Souriau-Sunbank by Eaton SMS12RE-4TR29
SMS Series 4-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polyester, Glass Filled 12-Position Board to Cable/Wire 0.520 13.20mm Height