SMR5103K63J01L4BULK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMR5103K63J01L4BULK
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10000PF 10% 63VDC RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Termination :
PC Pins
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
40V
Feature :
High Temperature
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
5.0038mm
Series :
SMR
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
Factory Lead Time :
24 Weeks
Capacitance :
10000pF
ECCN Code :
EAR99
Type :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
63V
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 40
Dielectric :
PPS
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
2.5mm
Length :
7.2mm
Size Code :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
KEMET SMR5103K63J01L4BULK
SMR 10000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized Through Hole
SMR5103K63J01L4BULK Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.197 5.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~150°C.