SMR5103J63J01L4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMR5103J63J01L4
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
SMR5103J63J01L4
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric :
PPS
Size (mm) :
7.2 X 2.5 X 6.5
Termination Style :
Radial
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lead Diameter (mm) :
0.5
Mounting :
Through Hole
Package / Case :
Not Required
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product Weight (g) :
0.2
Wire Form :
Straight
Terminal Pitch (mm) :
5
Tolerance (+ or -) :
5%
Mounting Style :
Through Hole
Seated Plane Height :
6.5(mm)
Product Status :
Active
Tolerance :
5%
Temp Coeff (Dielectric) :
PPS
Package :
Bulk
Capacitance :
10000PF(pF)
Capacitance Value :
0.01uF
Series :
Lead Diameter (nom) :
0.5(mm)
Product Height (mm) :
6.5(Max)
Failure Rate :
Seated Plane Height (mm) :
6.5(Max)
Product Length (mm) :
7.2(Max)
ECCN (US) :
EAR99
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Voltage :
40VAC|63VDC
Operating Temp Range :
-55C to 150C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Depth (mm) :
2.5(Max)
Datasheets
SMR5103J63J01L4
Introducing Film Capacitors KEMET SMR5103J63J01L4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Not Required, Voltage:40VAC|63VDC, SMR5103J63J01L4 pinout, SMR5103J63J01L4 datasheet PDF, SMR5103J63J01L4 amp .Beyond Film Capacitors KEMET SMR5103J63J01L4 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.