SMLJ54CA-QH
Mfr.Part #
SMLJ54CA-QH
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMLJ
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Base Part Number :
SMLJ54
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
34.4A
JESD-609 Code :
e3
Bidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Automotive
Package / Case :
DO-214AB, SMC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
54V
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
60V
Power Line Protection :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
87.1V