SMLJ26CA-Q
Mfr.Part #
SMLJ26CA-Q
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Series :
Automotive, AEC-Q101, SMLJ
JESD-609 Code :
e3
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
71.2A
Type :
Zener
Applications :
Automotive
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V
Base Part Number :
SMLJ26
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V
Bidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Breakdown Voltage :
28.9V