SMH63VS332M22X35T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMH63VS332M22X35T2
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
3.144A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Voltage - Rated DC :
63V
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
2.62A
Series :
SMH
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
2.62A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Through Hole
Diameter :
22mm
Leakage Current :
4.158mA
Number of Terminations :
2
Capacitance :
3300µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Height :
35mm
Tan Delta :
0.15
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
SMH63VS332M22X35T2
United Chemi-Con SMH63VS332M22X35T2
SMH 3300μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 2.62A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In