SMH50VS332M22X30T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMH50VS332M22X30T2
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Free :
Contains Lead
Capacitance :
3300µF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.37A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tan Delta :
0.2
Diameter :
22mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
SMH
Ripple Current @ High Frequency :
2.5596A @ 100kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10.0076mm
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Tray
Ripple Current :
2.37A
Leakage Current :
3.3mA
Mount :
Through Hole
Height :
30mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
SMH50VS332M22X30T2
United Chemi-Con SMH50VS332M22X30T2
SMH 3300μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 2.37A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In